Technical Tables

MOTOR YAĞLARI SINIFLAMALARI (API)
Yağlar, American Petroleum Institue (API) tarafından, performanslara göre 1960’larda sınıflandırılmıştır. Buna göre motor yağları, benzinli motorlar için “S”, dizel motorlar için “C” olmak üzere iki gruba ayrılmıştır. Her grup kendi içinde, gelişen motor teknolojisine göre A, B, C vb. gibi harflerle sınıflandırılmıştır.
Benzinli Motor Yağları API Kalite Sınıflaması
API Servis SınıfıTanım
SAKatıksız mineral yağ. Katıklı yağ gerektirmeyen eski motorlar için önerilir.
SBDeterjan katık içermeyen, az miktarda oksidasyonu ve yatak korozyonunu önleyen katık içeren yağ. Araç üreticisi tarafından önerildiğinde kullanılmalıdır.
SC1964-1967 model taşıt araçlarının gereksinimleri için düzenlenmiştir. Aşınma, oksidasyon, pas ve korozyon önleyen, depozit kontrolü sağlayan benzinli motor yağı.
SD1968-1970 model taşıt araçlarının gereksinimleri için düzenlenmiştir. SC’den daha üstün aşınma, oksidasyon, pas, korozyon önleyen ve depozit kontrolü sağlayan benzinli motor yağı. SC seviyesinden daha dayanıklıdır.
SE1971-1979 model taşıt araçlarının gereksinimleri için düzenlenmiştir. SD’den daha iyi aşınma, oksidasyon, pas, korozyon önleyen ve depozit kontrolü sağlayan benzinli motor yağı.
SFAmerikan otomobil imalatçıları 1980 yılı garanti testlerinden geçen, SE performansına ek olarak daha iyi aşınma ve oksidasyon önleyen, daha iyi depozit kontrolü sağlayan benzinli motor yağı.
SGAmerikan otomobil imalatçıları 1989 yılı garanti testlerinden geçen, SF performansına ek olarak daha iyi aşınma ve oksidasyon önleyen, daha iyi depozit kontrolü sağlayan benzinli motor yağı. API’nın CC dizel motor yağı kategorisini de karşılar. Bu kategorideki yağlar, API SE, SF, SF/CC, SE/CC kategori yağları tavsiye eden motorlarda kullanılabilir.
SHAmerikan otomobil imalatçıları 1994 yılı garanti testlerinden geçen, SG performansına ek olarak testleri ve üretimi CMA (Chemical Manufacturers Association) ürün onay koduna uygun yapılan benzinli motor yağı.
SJ1997 yılında çıkarılmış benzinli motor araçlarının gereksinimleri için düzenlenmiştir. SH performansına ek olarak daha az uçucu, katalistlerle daha fazla uyumlu, düşük sıcaklık özellikleri daha yüksek olan benzinli motor yağı.
SL2001 tarihinde çıkarılmış, 2002’de üretilen motorların gereksinimleri için düzenlenmiştir. Daha önce üretilmiş araçlarda da kullanılabilir. Yüksek sıcaklıkta daha iyi depozit kontrolü ve düşük yağ tüketimi sağlayan motor yağı.
Dizel Motor Yağları API Kalite Sınıflaması
API Servis SınıfıTanım
CA1940 yılında yayınlanan, genellikle hafif şartlarda çalışan ve iyi kaliteli yakıt kullanan eski dizel motorları için düzenlenmiştir.
CBHafif ve orta şartlarda çalışan dizel motor gereksinimleri için 1949 yılında yayınlanmıştır. CA kategorisinden daha iyi aşınma ve depozite karşı koruma sağlar.
CD1955 yılında yayınlanmış, aşınma ve depozit kontrolünün yüksek olduğu kategori. Kükürt oranı yüksek yakıtla çalışan, turbo ve süperşarjlı, doğal emişli dizel motorlar için geliştirilmiş yağ. Yüksek sıcaklıklarda depozit oluşumuna ve yatak korozyonuna karşı koruyucudur.
CD IIİki zamanlı dizel motorların ihtiyaçlarına cevap veren, aynı zamanda API CD kategorisine de uygun dizel motor yağı. 1985 yılında revize edilmiştir.
CC1961 yılında yayınlanan orta ve ağır şartlarda çalışan turboşarjlı ve süperşarjlı, doğal emişli dizel motorlu araçların gereksinimlerini karşılayan kategori. Aşınma, pas ve korozyonu önler ve depozit kontrolü yapar. MIL-L-2104 B ve 46152 B testlerinden geçer.
CE1983 yılında yayınlanan ağır hizmet, turboşarjlı ve süperşarjlı, düşük devir-ağır yük ve yüksek devir-ağır yük şartlarında çalışan dizel motorlar için geliştirilmiştir. Yağ eksilmesine, depozit oluşumuna ve aşınmaya karşı CD seviyesinden daha etkili koruma sağlar.
CF-41990 yılında uygulamaya konulan, CE performansına ek olarak daha az depozit oluşumu ve yağ tüketimi sağlayan seviyesidir. Ağır hizmet turboşarjlı ve süper şarjlı düşük devir-ağır yük ve yüksek devir-ağır yük şartlarında çalışan dizel motor yağı.
CF1994 yılında yayınlanan, yüksek kükürtlü yakıt kullanan indirekt enjeksiyonlu,turboşarjlı ve süperşarjlı dizeller için geliştirilmiştir. CD’ye göre daha yüksek piston depozit kontrolü ve yatak korozyonu önleme özelliği vardır.
CF-21994 yılında yayınlanan CF performans gereksinimlerine ek olarak iki zamanlı dizel motorlarda silindir ve segman aşınması ile depozit oluşumunu daha iyi önleyen motor yağı.
CG-41994 yılında yayınlanan Ağır Hizmet Motor Servis kategorisidir. CF-4’e göre daha yüksek piston depozit kontrolü, daha az karbon birikimi sağlar. Yüksek devirli, düşük kükürt oranına sahip yakıt kullanılan dört zamanlı, direkt enjeksiyonlu, turboşarjlı, hem karayolunda hem arazide kullanılan ağır hizmet dizel motorların gereksinimlerini karşılayan kategori.
CH-41 Aralık 1998’de yayınlanan, egsoz emisyon standartlarını karşılayan, 4 zamanlı motorlarda kullanılan dizel motor yağı. Özellikle %0.5’e kadar kükürt içeren yakıtlarla çalışan yüksek devirli, dört zamanlı dizel motorlar için geliştirilmiştir. CD, CE, CF-4 ve CG-4 standartlarını da karşılar.
CI-42002 tarihinde açıklanan çok ağır hizmet dizel motor yağı. 2004 egsoz emisyon standartlarını karşılayan dört zamanlı yüksek devirli motorlarda kullanılan motor yağı. Yüksek ve düşük sıcaklıklarda kararlılığı, piston depozit kontrolü, kurum kontrolü, korozyon ve yağ sarfiyatında kontrol özelliği daha fazladır.
2013 - 2020 © All rights reserved. Mil Madeni Yağ Petrol Ürünleri Kimya Sanayi Ticaret A.Ş. NAD Ajans - Gebze